Samochody demonstracyjne bez pełnego odliczenia
Zakup samochodów osobowych jako demonstracyjnych w toku prowadzonej działalności gospodarczej nie uprawnia do pełnego odliczenia podatku z faktur zakupu oraz od paliwa do takich samochodów. Inaczej doszłoby do naruszenia wspólnotowych zasad opodatkowania.
Tak orzekł WSA w Gliwicach 20 listopada 2012 r. (III SA/Gl 1090/12).
Spółka sprzedaje samochody osobowe. Zgodnie z umowami dilerskimi jest zobowiązana do zakupu samochodów demonstracyjnych, które w okresie co najmniej sześciu miesięcy służą do jazd próbnych. Od chwili zakupu traktowane są jako towary handlowe. W przypadku gdy samochód jest używany dłużej niż rok, spółka zalicza go do środków trwałych i dokonuje korekty podatku.
W czasie użytkowania spółka nabywa do nich paliwo i odlicza VAT z faktur jego zakupu. Spółka wystąpiła o interpretację, pytając, czy przysługuje jej prawo do pełnego odliczenia VAT przy nabyciu samochodu demonstracyjnego i paliwa oraz czy prawidłowo postępuje, korygując odliczony VAT w przypadku gdy samochód jest używany ponad 12 miesięcy.
Zdaniem spółki art. 3 ust. 1 ustawy zmieniającej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta