Mało czasu na rozliczenie pracy w sobotę
Jedyną formą rekompensaty średniotygodniowych godzin nadliczbowych, które wynikają z zasady przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy, są pieniądze. Trzeba je wypłacić na koniec okresu rozliczeniowego
Praca, którą pracownik wykonuje zarówno ponad obowiązujące go normy czasu pracy (dobową i przeciętnie tygodniową), jak i ponad przedłużony dobowy wymiar wynikający z obowiązującego go systemu i rozkładu czasu pracy, stanowi pracę w godzinach nadliczbowych.
Jej świadczenie powinno zostać pracownikowi odpowiednio zrekompensowane. Odpowiednio – oznacza w pieniądzu lub w naturze, czyli przez udzielenie czasu wolnego. Jednak nie w każdym wypadku pracodawca dowolnie wybierze sposób rekompensaty wybrać.
Inicjatywa pracownika
Zrekompensowanie pracy nadliczbowej udzieleniem pracownikowi czasu wolnego zwalnia pracodawcę jedynie z obowiązku wypłaty 50- lub 100-procentowego dodatku za pracę w nadgodzinach. Normalne wynagrodzenie z tytułu tych zadań nadal się pracownikowi należy.
Pracodawca może udzielić wolnego na wniosek pracownika lub bez takiego podania. Gdy to zatrudniony występuje z taką inicjatywą, pracodawca może mu udzielić wolnego (nie ma takiego obowiązku) w tym samym wymiarze godzin, co przepracowane przez niego nadgodziny. W zależności od woli pracodawcy i pracownika czas wolny z tego tytułu podwładny może odebrać w tym samym, jak i w innym okresie rozliczeniowym.
Przykład
Pan Janusz jest zatrudniony w warsztacie samochodowym w podstawowym systemie czasu pracy po osiem godzin od poniedziałku do piątku.
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta