Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Mało czasu na rozliczenie pracy w sobotę

10 grudnia 2012 | Prawo i praktyka | Aleksander Kuźniar
Harmonogram 1
źródło: Rzeczpospolita
Harmonogram 1
Harmonogram 2
źródło: Rzeczpospolita
Harmonogram 2
Harmonogram 3
źródło: Rzeczpospolita
Harmonogram 3
Aleksander Kuźniar
źródło: Rzeczpospolita
Aleksander Kuźniar

Jedyną formą rekompensaty średniotygodniowych godzin nadliczbowych, które wynikają z zasady przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy, są pieniądze. Trzeba je wypłacić na koniec okresu rozliczeniowego

Praca, którą pracownik wykonuje zarówno ponad obowiązujące go normy czasu pracy (dobową i przeciętnie tygodniową), jak i ponad przedłużony dobowy wymiar wynikający z obowiązującego go systemu i rozkładu czasu pracy, stanowi pracę w godzinach nadliczbowych.

Jej świadczenie powinno zostać pracownikowi odpowiednio zrekompensowane. Odpowiednio – oznacza w pieniądzu lub w naturze, czyli przez udzielenie czasu wolnego. Jednak nie w każdym wypadku pracodawca dowolnie wybierze sposób rekompensaty wybrać.

Inicjatywa pracownika

Zrekompensowanie pracy nadliczbowej udzieleniem pracownikowi czasu wolnego zwalnia pracodawcę jedynie z obowiązku wypłaty 50- lub 100-procentowego dodatku za pracę w nadgodzinach. Normalne wynagrodzenie z tytułu tych zadań nadal się pracownikowi należy.

Pracodawca może udzielić wolnego na wniosek pracownika lub bez takiego podania. Gdy to zatrudniony występuje z taką inicjatywą, pracodawca może mu udzielić wolnego (nie ma takiego obowiązku) w tym samym wymiarze godzin, co przepracowane przez niego nadgodziny. W zależności od woli pracodawcy i pracownika czas wolny z tego tytułu podwładny może odebrać w tym samym, jak i w innym okresie rozliczeniowym.

Przykład

Pan Janusz jest zatrudniony w warsztacie samochodowym w podstawowym systemie czasu pracy po osiem godzin od poniedziałku do piątku.

...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9408

Wydanie: 9408

Spis treści

Sylwester 2012

Zamów abonament