Budynek można oddać fiskusowi w zamian za zaległość
Szczególnym przypadkiem wygaśnięcia zobowiązania podatkowego jest przeniesienie własności rzeczy lub praw majątkowych na rzecz Skarbu Państwa czy gminy. Zdaniem organów podatkowych operacja ta wywołuje skutki w VAT.
Szczególnym przypadkiem wygaśnięcia zobowiązania podatkowego jest (zgodnie z art. 66 § 1 w zw. z art. 59 § 1 pkt 6 ordynacji podatkowej) przeniesienie własności rzeczy lub praw majątkowych (np. nieruchomości czy prawa użytkowania wieczystego) na rzecz:
1) Skarbu Państwa – w zamian za zaległości podatkowe z tytułu podatków stanowiących dochody budżetu państwa;
2) gminy, powiatu lub województwa – w zamian za zaległości podatkowe z tytułu podatków stanowiących dochody ich budżetów.
W praktyce przypadek określony w art. 66 § 1 pkt 2 ordynacji podatkowej (dalej: o.p.) dotyczy gmin i tylko do nich będę się odnosił w dalszej części niniejszego artykułu.
Trzeba złożyć wniosek
Do przeniesienia własności rzeczy lub praw majątkowych konieczny jest wniosek podatnika.
W przypadku przeniesienia własności rzeczy lub praw majątkowych na rzecz Skarbu Państwa w zamian za zaległości podatkowe przeniesienie następuje na podstawie umowy zawartej, za zgodą właściwego naczelnika urzędu skarbowego lub naczelnika urzędu celnego, między starostą wykonującym zadanie z zakresu administracji rządowej a podatnikiem.
Wyrażenie lub odmowa wyrażenia zgody przez naczelnika urzędu skarbowego lub naczelnika urzędu skarbowego na zawarcie takiej umowy następuje w drodze postanowienia (art. 66 § 3b o.p.).
Z kolei w przypadku...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta