Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Odprawa nie przepadnie mimo późnego wniosku

10 grudnia 2012 | Prawo i praktyka | Renata Majewska

Pracownik, który spełnił warunki do nabycia emerytury przed ustaniem zatrudnienia, dostanie od pracodawcy rekompensatę, choćby podanie o świadczenie złożył już po rozstaniu z firmą.

Wniosek płynący z wyroku Sądu Najwyższego z 14 czerwca 2012 r. (I PK 229/11) to ważny element dotyczący wyjaśniania kontrowersji na tle wypłaty odprawy emerytalnej. Przysługuje ona w wysokości miesięcznego wynagrodzenia podwładnemu, którego stosunek pracy ustał w związku z przejściem na emeryturę, jeżeli okres zatrudnienia umożliwia mu jej uzyskanie z osiągnięciem tego wieku (art. 921 k.p.).

W dotychczasowym dorobku SN odbiera prawo do tej rekompensaty pracownikom, którzy kryteria nabycia emerytury realizują po ustaniu zatrudnienia, choćby od chwili zerwania umowy o pracę przebywali na zasiłku chorobowym, świadczeniu przedemerytalnym lub pozostawali na bezrobociu. Brakuje tu bowiem związku pomiędzy rozwiązaniem stosunku pracy a przejściem na emeryturę (m.in. wyrok SN z 4 lutego 2009 r., II PK 224/10).

Straciła etat po latach

W omawianym wyroku kobieta prawie 40 lat pracowała w spółdzielni mleczarskiej, ostatnio...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9408

Wydanie: 9408

Spis treści

Sylwester 2012

Zamów abonament