W 2013 roku Dania zamiast Cypru
Część dotychczasowych metod legalnego zmniejszania obciążeń podatkowych wkrótce zniknie. Jednak można je zastąpić stosowaniem struktur wykorzystujących np. Belgię czy Maltę.
Jesteśmy świadkami dynamicznych zmian otoczenia prawnego w zakresie opodatkowania dochodów z działalności gospodarczej w Polsce. Dostępne do niedawna i szeroko wykorzystywane metody zmniejszania wycieków podatkowych powoli odchodzą w przeszłość.
Warto wspomnieć choćby o tych najbardziej znanych, które za sprawą podjętych przez Polskę renegocjacji międzynarodowych umów w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w widocznym horyzoncie czasowym stracą swe dotychczasowe walory. Przykładami są:
- bezpodatkowa wypłata wynagrodzenia dyrektorom spółek cypryjskich;
- tak zwany tax sparing z Cyprem, czyli klauzula dająca możliwość odliczania w Polsce podatku, który na podstawie umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania mógł zostać pobrany przez cypryjskie organy podatkowe, lecz w praktyce nie miało to miejsca ze względu na przyjazne podatnikom cypryjskie przepisy podatkowe;
- dotychczasowy brak tzw. klauzuli nieruchomościowej w polsko-luksemburskiej umowie w sprawie unikania podwójnego opodatkowania zapewniający nieopodatkowanie w Polsce zysków kapitałowych w związku ze zbyciem udziałów polskich spółek nieruchomościowych.
Prawdopodobnie zmiany polsko-luksemburskiej umowy w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta