Jak powinien rozwijać się biznes nad Wisłą
Wzrost PKB w najbliższych kilkunastu latach może być niższy od oczekiwań m.in. dlatego, że Polsce brakuje spójnego programu rozwoju gospodarki.
Najbardziej pesymistyczne prognozy mówią o tym, że w latach 2013–2018 tempo wzrostu PKB w naszym kraju wyniesie średnio 1,9 proc. rocznie, a w latach 2019–2025 – 1,5 proc.
Takie prognozy przedstawiła Conference Board, licząca już niemal sto lat organizacja światowego biznesu. W wariancie pesymistycznym wzrost w najbliższych 20 latach wyniesie tylko ok. 1 proc. rocznie, a w optymistycznym – 2,7 i 2 proc. O tym, że długotrwałe spowolnienie wzrostu jest znacznie poważniejszym problemem niż bieżące wahania koniunktury, mówił prof. Leszek Balcerowicz w piątek na konferencji „Badania koniunktury – zwierciadło gospodarki" zorganizowanej przez Instytut Rozwoju Gospodarczego SGH.
O tym, co jest przyszłością gospodarki, czy system wspierania przedsiębiorczości w Polsce działa właściwie oraz które z globalnych tendencji w rozwoju nowoczesnych gospodarek powinna wykorzystać Polska, rozmawiać zaś będą w środę naukowcy, ekonomiści, politycy i przedsiębiorcy na specjalnej sesji zorganizowanej przez Polską Konfederację Przedsiębiorców Prywatnych Lewiatan. Będą się zastanawiać nie tylko nad tym, czy istnieje i sprawnie działa narodowa strategia wsparcia przedsiębiorczości, ale też czy firmy same dostatecznie dobrze wykorzystują publiczne i prywatne możliwości wsparcia finansowego. Spróbują też odpowiedzieć na pytanie, na ile efektywna jest w Polsce pomoc funduszy venture capital....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta