Spór z ubezpieczycielem nie tylko przed sądem powszechnym
POSTĘPOWANIE | Opinia rzecznika ubezpieczonych co do meritum sprawy ubezpieczeniowej i sytuacji prawnej stron jest zwykle dołączana do dokumentacji sądowej, co ma dlatemidy znaczenie takie jak interpretacja przepisów.
Konflikt interesów jest rzeczą normalną. W praktyce działalności gospodarczej nie da się zadowolić wszystkich naraz: dostawców, odbiorców, pracowników, urzędów, udziałowców, banków i wszystkich innych podmiotów. Każdy dba tylko o swoje interesy gospodarcze i trudno mu z tego powodu czynić jakiekolwiek zarzuty. Podobnie jest z ubezpieczycielem.
Część uznaniowa
Zawierając z nami umowę ubezpieczenia, określa on warunki wypłaty odszkodowania. Jednak wtedy, gdy zdarzy się szkoda, zawsze pewna część należności z tytułu odszkodowania jest uznaniowa, tj. zależna od woli ubezpieczyciela. Również warunki uznania odpowiedzialności ubezpieczyciela są niejednokrotnie mało precyzyjne i zależne od interpretacji. W takich sytuacjach łatwo może dojść do konfliktu z ubezpieczycielem, a w dalszej kolejności do sporu stron.
O tym, jakie zawarliśmy ubezpieczenie, zwykle przekonujemy się dopiero wtedy, gdy przychodzi do wypłaty odszkodowania
Zgodnie z wymogami ustawowymi ubezpieczyciel wypłaca odszkodowanie na podstawie wyroku sądu, ugody lub decyzji (nie jest to typowa decyzja administracyjna, lecz oświadczenie woli ubezpieczyciela). Decyzja ubezpieczyciela musi być zaopatrzona w formułę zawierającą informację o możliwości skorzystania z drogi sądowej. Niestety ta ustawowo przewidziana w decyzji informacja jest...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta