Kiedy powstają długoterminowe koszty pośrednie
Jeżeli spółka przyjęła system rozliczeń księgowych zgodny z ustawą o rachunkowości, to wydatki uznawane za koszty bilansowe muszą być też podatkowymi kosztami uzyskania przychodu w rozumieniu ustawy o CIT.
Długoterminowe koszty pośrednie uzyskania przychodu powstają w dniu ich zarachowania. Jeżeli spółka może określić koszty bilansowe w danym okresie w sposób szacunkowy, to w tej wysokości powinna je zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu. Jeżeli nie, to powinna zrobić to w sposób proporcjonalny.
Tak orzekł WSA w Łodzi 19 grudnia 2012 r. (I SA/Łd 1350/12).
Spółka akcyjna wystąpiła o wydanie interpretacji indywidualnych dotyczących kwalifikacji kosztów uzyskania przychodu. Po pierwsze zapytała, czy wedle art. 15 ust. 4e ustawy o CIT, właściwe jest rozpoznawanie kosztów podatkowych w dacie, pod którą spółka zaksięgowuje operację nabycia towarów i usług, jeżeli nie możliwe jest ustalenie okresu, którego dotyczą takie koszty? Zdaniem spółki ujęcie bilansowe nie ma we wskazanej sytuacji znaczenia, a rozliczenie powinno następować w momencie wystawiania i zaksięgowania faktury na nabycie określonych kosztów pośrednich. W drugim pytaniu, dotyczącym art. 15 ust. 4d ustawy o CIT, spółka spytała o wydatki...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta