Obowiązki związane z dostosowaniem budynku do potrzeb niepełnosprawnych
INWESTORZY | Urządzenia na chodniku w szczególności podpory znaków drogowych, słupy oświetleniowe, należy tak usytuować, aby nie utrudniały użytkowania pobocza, w tym przez inwalidów.
Ustawa Prawo budowlane z 7 lipca 1994 r. (dalej: pr. bud.) w art. 5 formułuje ogólną zasadę określającą wymagania, jakie powinien spełniać zarówno obiekt budowlany, jak również jego budowa i użytkowanie. Zasada generalna zawarta w art. 5 oznacza, że jej postanowienia muszą być uwzględniane podczas interpretacji innych postanowień ustawy oraz przepisów wykonawczych. Ustawa określa wymagania, które mają zapewnić niezbędne warunki do korzystania z obiektów użyteczności publicznej i mieszkaniowego budownictwa wielorodzinnego osobom niepełnosprawnym. Ich znajomość przyda się projektantom, deweloperom, inwestorom, wspólnotom mieszkaniowym i spółdzielniom.
Dla osób na wózkach
Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 4 pr. bud., obiekt budowlany wraz ze związanymi z nim urządzeniami budowlanymi należy, biorąc pod uwagę przewidywany okres użytkowania, projektować i budować w sposób określony w przepisach, w tym techniczno-budowlanych, oraz zgodnie z zasadami wiedzy technicznej. Należy przy tym zapewnić niezbędne warunki do korzystania z obiektów użyteczności publicznej i mieszkaniowego budownictwa wielorodzinnego przez osoby niepełnosprawne, w szczególności poruszające się na wózkach inwalidzkich.
Bezwzględna egzekucja
O ile art. 9 ust. 1 pr. bud. dopuszcza możliwość odstępstwa od...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta