Używki dozwolone przy biurku
OBOWIĄZKI PRACOWNICZE | E-papierosa nie dotyczy ustawowy zakaz palenia w miejscach publicznych. W świetle prawa jest on formą inhalatora.
- Czy można wprowadzić całkowity zakaz palenia w firmie – także i e-papierosów? I czy taka regulacja nie jest dyskryminująca dla palaczy? – pyta czytelniczka.
Skoro e-papieros nie podlega pod zakaz palenia, to szef nie może zabronić pracownikowi aplikowania takiej używki podczas pracy w ramach klasycznego zakazu palenia tytoniu. Opinię tę podziela resort pracy twierdząc, że zakaz palenia wyrobów tytoniowych w pomieszczeniach zakładów pracy określony w ustawie z 9 listopada 1995 r. o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych (DzU z 1996 r. nr 10, poz. 55 ze zm.; dalej ustawa tytoniowa) nie dotyczy e-papierosów niezawierających w swoim składzie tytoniu. W art. 2 ust. 2 ustawy tytoniowej określenie „wyroby tytoniowe" oznacza wszelkie wyprodukowane z tytoniu wyroby, takie jak papierosy, cygara, cygaretki, tytoń fajkowy, machorka i inne, zawierające tytoń lub jego składniki, z wyłączeniem produktów leczniczych mających w składzie nikotynę.
Embargo w zakładzie
Jeśli pracodawca chce ukrócić palenie, a także używanie e-papierosów w miejscu pracy, to może odpowiednio skonstruować regulamin pracy >patrz ramka. Pole do takiego manewru zapewnia mu art. 207 § 2 k.p. To zgodnie z nim pracodawca ma obowiązek chronić zdrowie i życie pracowników zapewniając im bezpieczne i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta