Lokale mogą być odpłatnie udostępniane także w działalności gospodarczej
ROZLICZENIA. Jeśli podatnik założy, że lokal będzie wykorzystywany przez okres dłuższy niż rok, to może wprowadzić go do ewidencji środków trwałych i amortyzować. Wartością początkową jest wówczas generalnie cena nabycia.
Nieruchomości mogą być przedmiotem nie tylko najmu prywatnego, ale także najmu w ramach działalności gospodarczej. Jeżeli najem będzie stanowił działalność gospodarczą, to podatnik ma do wyboru podatek liniowy (19 proc.) lub skalę progresywną (18 proc., 32 proc.). Opodatkowaniu podlega dochód, więc dla celów podatkowych istotne są koszty. Kosztami są jednak tylko takie wydatki, które pośrednio lub bezpośrednio związane są z osiąganym przychodem z najmu.
Niestety, nie zawsze podatnik ma wybór między najmem prywatnym a najmem związanym z działalnością gospodarczą. W myśl przepisów ustawy o swobodzie działalności gospodarczej działalnością jest także działalność zawodowa, wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły. Najem prowadzony na szerszą skalę organy podatkowe kwalifikują do najmu z działalności gospodarczej. Przykładowo w interpretacji z 30 kwietnia 2010 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy (ITPB1/ 415-101/10/HD) stwierdziła, że „mając na uwadze profesjonalny, zarobkowy, zorganizowany i ciągły charakter prowadzonego najmu oraz fakt prowadzenia działalności gospodarczej na własny rachunek i ryzyko, należy stwierdzić, że podejmowane przez Pana czynności wypełniają przesłanki zawarte w art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Wykonywany w tych warunkach najem uznaje się za działalność gospodarczą." W tym przypadku podatnik wynajmował kilka lokali mieszkalnych i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta