Podział urlopu na wniosek, ale za zgodą szefa
WAKACJE. To pracownik może wyjść z inicjatywą poszatkowania dni wypoczynku. Ale ostateczna decyzja w tej sprawie należy do pracodawcy.
Pracownik ma prawo do corocznego, nieprzerwanego urlopu wypoczynkowego. Od tej zasady wyrażonej w art. 152 § 1 kodeksu pracy, obowiązuje jeden wyjątek wskazany w art. 162 k.p. Dopuszcza on bowiem możliwość podziału wypoczynku na części. Aby to było możliwe, konieczne jest jednak równoczesne spełnienie dwóch przesłanek –wniosek musi pochodzić od właściwej osoby, a co najmniej jedna z jego części wymaga spełnienia określonego minimalnego wymiaru.
Pisemne podanie
Z inicjatywą podziału wypoczynku może wystąpić wyłącznie pracownik. Oznacza to, że stosowne podanie nie może pochodzić od pracodawcy, nawet jeśli zatrudniony akceptowałby jego decyzję.
Przykład
Szef pana Mikołaja zapowiedział, że ze względu na braki kadrowe, przysługujący mu w 2013 r. urlop w wymiarze 20 dni podzieli na dwie transze (w tym jedną obejmującą 14 kolejnych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta