Gdy pracownik zawinił, lepiej niech nie liczy na zanik pamięci szefa
DYSCYPLINA | Naruszenie przez podwładnego porządku prawnego czy zasad firmowych uprawnia pracodawcę do jego ukarania. Niewykluczone też, że za spore uchybienie straci etat.
Pozostawanie w stosunku pracy obliguje podwładnych do podporządkowania się regułom panującym w zakładzie. Jeśli pracownik się do nich nie stosuje, pracodawca może go ukarać.
Jakie przepisy
Regulują to art. 108–113 kodeksu pracy. Karę nagany lub upomnienia wolno nałożyć za to, że pracownik nie przestrzega ustalonej organizacji i porządku w procesie pracy, przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy oraz przeciwpożarowych. Stanie się to także, gdy narusza przyjęty sposób potwierdzania przybycia i obecności w pracy.
Na tym jednak nie kończy się katalog kar. W pewnych wypadkach pracodawca może nałożyć też na pracownika karę pieniężną. Wymierzy ją za to, że podwładny narusza przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy lub przeciwpożarowe, opuszcza miejsce pracy bez usprawiedliwienia, stawia się do niej w stanie nietrzeźwym lub spożywa alkohol w czasie pracy.
Przykład
Pani Anna powinna rozpoczynać pracę codziennie o godz..8 i potwierdzać przybycie do firmy podpisem na liście obecności, która jest dostępna w recepcji. Przez kilka dni bez żadnych wyjaśnień pracownica rozpoczynała zadania o godz. 8.30, a obecności nie potwierdzała zgodnie z przyjętymi w zakładzie zasadami. Mimo upomnień przełożonego, sytuacja powtarzała się. Zachowanie takie upoważnia szefa do wymierzenia pracownicy kary.
Mając podstawy do zdyscyplinowania zatrudnionego,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta