Niepełnosprawny wypoczywa dłużej o dziesięć dni
ŚWIADCZENIA. Pracownik zaliczony do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności ma prawo do dodatkowego urlopu wypoczynkowego. Nie może zrzec się tego uprawnienia. Wolne może przepaść po upływie trzyletniego okresu przedawnienia.
Osoba zaliczona do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności ma prawo do dodatkowego urlopu wypoczynkowego w wymiarze dziesięciu dni roboczych w roku kalendarzowym. Udziela się go na takich samych zasadach, co zwykły urlop wypoczynkowy. Uprawnienie to wynika z art. 19 ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu pracowników niepełnosprawnych (DzU z 2011 r. nr 127, poz. 721 ze zm.; dalej ustawa o rehabilitacji).
Zgodnie z art. 154 § 1 kodeksu pracy wymiar „klasycznego" urlopu wypoczynkowego zależy od stażu pracy i wynosi:
- 20 dni – jeżeli pracownik jest zatrudniony krócej niż dziesięć lat,
- 26 dni – po osiągnięciu dziesięcioletniego stażu pracy.
Zatem roczny wymiar urlopu wypoczynkowego osoby niepełnosprawnej w stopniu znacznym lub umiarkowanym to odpowiednio 30 lub 36 dni.
Urlop...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta