Bez składek za czas choroby
UPRAWNIENIA | Gdy przedsiębiorca płaci daniny od minimalnej podstawy, może je zmniejszyć za miesiąc, w którym miał prawo do zasiłku. Ale jeśli zadeklaruje zbyt wysoką kwotę to, to nie może skorygować obliczeń.
Osoba prowadząca działalność gospodarczą obowiązkowo podlega ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowym, wypadkow- mu i zdrowotnemu. Dobrowol- ne jest dla niej tylko ubezpieczenie chorobowe. Przedsiębiorca, który się do niego nie zgłosi, a zachoruje, nie otrzyma od ZUS zasiłku. Ponadto za czas choroby musi wtedy opłacić pełne składki na ubezpieczenia społeczne.
Na pisemny wniosek
W sytuacji choroby przedsiębiorcy istotne jest więc ustalenie, czy z działalności przystąpił on do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego i czy ma prawo do zasiłku (czy posiada tzw. okres wyczekiwania).
Przedsiębiorca może przystąpić do ubezpieczenia chorobowego tylko wtedy, gdy z racji prowadzenia działalności objęty jest on obowiązkowo ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi. Obowiązek tych ubezpieczeń istnieje od dnia rozpoczęcia wykonywania działalności do dnia zaprzestania jej wykonywania, z wyłączeniem okresu, na który została zawieszona na podstawie przepisów o swobodzie działalności gospodarczej.
Z zasady ZUS obejmuje przedsiębiorcę dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym nie wcześniej niż od dnia, w którym złożył on wniosek w tej sprawie (druk ZUA). Jeśli jednak dopiero zaczyna on prowadzić działalność, może do niego przystąpić również od dnia poprzedzającego datę przekazania tego dokumentu. Wystarczy, że jednocześnie dokona zgłoszenia do wszystkich ubezpieczeń...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta