Jak korzystnie opodatkować przychody z najmu
OPTYMALIZACJA | Osoba, która wynajmuje nieruchomość, ma wybór między zasadami ogólnymi a ryczałtem ewidencjonowanym, który stosuje się bez względu na wysokość zysków osiąganych z tego źródła.
Najem może być przedmiotem prowadzonej działalności gospodarczej, ale może również być odrębnym źródłem przychodów dla osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. Źródła i sposób opodatkowania przychodów z tych źródeł określa ustawa o PIT. Zgodnie bowiem z art. 10 ust. 1 tej ustawy odrębnymi źródłami przychodów są:
- pozarolnicza działalność gospodarcza (pkt 3),
- najem, podnajem, dzierżawa, poddzierżawa oraz inne umowy o podobnym charakterze, w tym również dzierżawa, poddzierżawa działów specjalnych produkcji rolnej oraz gospodarstwa rolnego lub jego składników na cele nierolnicze albo na prowadzenie działów specjalnych produkcji rolnej, z wyjątkiem składników majątku związanych z działalnością gospodarczą (pkt 6).
Trzeba podkreślić, że przychodem z działalności gospodarczej są również przychody z najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy oraz z innych umów o podobnym charakterze, jeżeli dotyczą składników majątku związanych z działalnością gospodarczą.
Jeżeli przedmiotem najmu są składniki majątku związane z działalnością gospodarczą, to najem taki traktowany jest jako pozarolnicza działalność gospodarcza, o czym będzie mowa w dalszej części opracowania.
Na dwa sposoby
Ustawa z 20 listopada 1998 r. o...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta