Jaka stawka VAT od szaf wnękowych
Z wokandy | Zdaniem fiskusa do usług montażu trwałej zabudowy meblowej w budynkach mieszkalnych należy stosować 23-proc. daninę. Najnowsze wyroki WSA w Poznaniu nie potwierdzają jednak tego stanowiska.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu wydał 10 stycznia 2013 r. trzy wyroki, w których potwierdził, że czynności zabudowy szaf wnękowych oraz kuchni na wymiar powinny być ujmowane jako usługa oraz korzystać z 8-proc. stawki podatku od towarów i usług (I SA/Po 880/12, I SA/Po 881/12 oraz I SA/Po 882/12).
Niejednolite interpretacje i orzecznictwo
Minister finansów przyjął od 1 stycznia 2011 r., że zabudowa szaf wnękowych nie może korzystać ze 8 proc. stawki VAT. Jeszcze przez pierwsze sześć miesięcy 2011 roku wydawane były sprzeczne interpretacje prawa podatkowego, co powodowało, że jedne firmy były uprzywilejowane, a inne musiały pogodzić się z tym, że muszą stosować stawkę 23 proc. Jednak minister finansów po pewnym czasie z urzędu pozmieniał interpretacje potwierdzające prawo do preferencyjnej stawki VAT.
Zdaniem organów podatkowych do usług polegających na montażu trwałej zabudowy wnękowej i kuchennej w budynkach mieszkalnych zastosowanie ma stawka VAT w wysokości 23 proc. Czynności te nie są bowiem usługami...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta