Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Gdy trzeba wyjechać do innego miasta, opór podwładnego na nic się nie zda

18 stycznia 2013 | Prawo i praktyka | Katarzyna Kula

Umowy| Z zasady pracownik nie może odmówić wyjazdu w delegację służbową, jeśli zajdzie taka konieczność przy wykonywaniu obowiązkow zawodowych. Nie każdego jednak szef nakłoni do takiej podróży.

Stosunek pracy charakteryzuje element podporządkowania polegający na tym, że pracownik musi wykonywać różne zadania na zlecenie swojego pracodawcy. Tak jest m.in. z podróżami służbowymi. Istnieją jednak pewne ograniczenia, gdy chodzi o to, kto w tę delegację może jechać. Tu sama dyspozycja szefa nie wystarczy.

Zgodnie z art. 178 kodeksu pracy na wyjazd w podróż służbową musi zgodzić się kobieta w ciąży, pracownik lub pracownica sprawujący opiekę nad dzieckiem do lat czterech. Jeżeli dwoje rodziców jest aktywnych zawodowo na etacie, tylko jedno z nich ma prawo skorzystać z tego uprawnienia i odmówić wyjazdu, tłumacząc się koniecznością opieki nad dzieckiem.

Poza stałym miejscem

Na podróż służbową składa się kilka elementów takich jak: czas dojazdu do miejsca docelowego podróży służbowej, czas wykonywania pracy oraz powrotu do miejsca pracy lub miejsca zamieszkania pracownika. Zgodnie z uchwałą Sądu Najwyższego z 17 września 1985 r. (III PZP 37/85) stałym miejscem pracy jest siedziba zakładu pracy, a nie teren objęty jego statutową działalnością, którym na ogół jest teren Polski. W związku z tym nie każdy wyjazd zatrudnionego poza miejscowość, w której znajduje się siedziba pracodawcy czy stałe miejsce...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9439

Wydanie: 9439

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament