Przedawnione zobowiązanie można zgłosić do biura informacji
Odpowiedzi | Czy przedsiębiorcy mogą przekazywać do BIG–ów dane o roszczeniach, które się przedawniły i jak mają się bronić dłużnicy.
Rozpatrując problem gromadzenia przez biura informacji gospodarczej informacji o zobowiązaniach, które uległy przedawnieniu oraz kwestii relacji pomiędzy przepisami ustawy z 9 kwietnia 2010 r. o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych (DzU nr 81, poz. 530, z późn. zm.), zwanej dalej „ustawą", a przepisami ustawy z 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (DzU nr 16, poz. 93, z późn. zm.) należy zwrócić uwagę, iż zgodnie z art. 14 i 15 ustawy wierzyciel może przekazać do biura informacji gospodarczej informacje na temat zobowiązań istniejących i wymagalnych. Ustawa określa także dodatkowe warunki, których spełnienie uprawnia wierzyciela do przekazania informacji gospodarczej do biura. Należą do nich, m.in.: minimalna wysokość zobowiązania, wymagalność zobowiązania od co najmniej 60 dni, wysłanie wezwania do zapłaty. Każde zobowiązanie spełniające ustawowe warunki zgłoszenia do biura jest wprowadzane do systemu. W celu zapewnienia, że system informacji gospodarczej będzie dysponował informacjami prawdziwymi i aktualnymi ustawodawca przewidział określone obowiązki zabezpieczające. Należą do nich m.in. zabezpieczone sankcją karną obowiązki wierzyciela dotyczące usunięcia informacji gospodarczych na temat zobowiązań wykonanych, wygasłych lub nieistniejących (art. 29 ust. 1 ustawy) czy obowiązki biura usunięcia informacji gospodarczych w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta