Liczą się stawki w docelowym kraju
Ekspansja na nowe rynki oraz pozyskiwanie nowych klientów powodują, że czasami pracownicy wyjeżdżają służbowo za granicę.
Kwestie podróży zagranicznych reguluje rozporządzenie ministra pracy i polityki społecznej z 19 grudnia 2002 r. w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej poza granicami kraju (DzU nr 236, poz. 1991 ze zm.). Podobnie jak w przypadku podróży krajowej za zagraniczną pracownikowi należą się:
∑ diety,
∑ zwrot kosztów:
– przejazdów i dojazdów,
– noclegów,
– innych wydatków określonych przez szefa odpowiednio do uzasadnionych potrzeb.
W zależności od rodzaju transportu, którym pracownik odbywa cudzoziemską podróż, różnie liczy się czas jego pobytu poza granicami. Dla środków komunikacji:
∑ lądowej – czas pobytu liczy się od chwili przekroczenia granicy polskiej w drodze za granicę do chwili przekroczenia granicy polskiej w drodze powrotnej do kraju,
∑ lotniczej – liczy się od startu samolotu w drodze za granicę z ostatniego lotniska w kraju do chwili lądowania w drodze powrotnej na pierwszym lotnisku w kraju,
∑ morskiej – liczy się od chwili wejścia statku czy promu z portu polskiego do chwili wejścia statku lub promu w drodze powrotnej do portu polskiego.
Pora na rachunki
Cechą...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta