Jeśli przełożony każe, podwładny musi iść do lekarza
Pracownicy nie mogą bezkarnie uchylać się od obowiązkowych badań medycznych. Grozi za to nawet utrata etatu.
Wykonywanie poleceń przełożonych to podstawowy obowiązek każdego zatrudnionego. Wynika on z samej istoty stosunku pracy. Wskazuje na to przede wszystkim art. 22 § 1 k.p. Zawarte w tym przepisie wyrażenie „pod kierownictwem" ma to samo znaczenie co pojęcie „podporządkowanie" zawarte w art. 100 § 1 k.p., który wyraźnie przewiduje wymóg stosowania się do poleceń przełożonych.
Ochrona zdrowia i życia
Wyjątkowo odmowa wykonania polecenia pracodawcy może skutkować natychmiastowym rozwiązaniem angażu z winy pracownika (na podstawie art. 52 § 1 pkt 1 k.p.). Będzie tak, gdy taką negację zakwalifikuje się jako ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków służbowych. Chodzi tu o przypadki, gdy z okoliczności sprawy będzie wynikać, że uchybienie wymogowi miało charakter ciężkiego naruszenia. W szczególności, gdy było to naruszenie popełnione z winy umyślnej pracownika lub wskutek jego rażącego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta