Mniej zmian szefów na giełdzie
Mimo kilku głośnych zmian 2012 r. okazał się bardziej stabilny dla prezesów spółek na GPW. Nie mogą tego powiedzieć szefowie państwowych firm.
W minionym roku szefowie spółek na GPW mogli być nieco bardziej pewni swych posad – tylko w co szóstej z nich doszło do zmiany na najwyższym stanowisku. To znacznie mniej niż w 2011 r., gdy na taki krok zdecydowała się jedna piąta giełdowych firm.
Innego zdania są pewnie byli już prezesi Bogdanki, Enei, PBG, Ciechu, Boryszewa, Bomi czy Delko. Znaleźli się oni w grupie 82 top menedżerów odwołanych w zeszłym roku ze swych stanowisk – aż tylu, gdyż w kilku spółkach przeprowadzono w ciągu roku dwie, a czasem nawet – jak w IG Group – trzy zmiany. Część z odwołanych liczyła się jednak z takim rozwojem sytuacji, gdyż pełniła obowiązki prezesa tymczasowo, do czasu wyboru ostatecznego kandydata.
Dużo mniej stabilnym miejscem pracy dla top menedżerów okazały się w zeszłym roku państwowe przedsiębiorstwa i spółki ze znaczącym udziałem Skarbu Państwa. Jak wynika z obliczeń „Rz", aż w dziesięciu z 45 państwowych firm, które znalazły się na naszej Liście 500, zmieniono w zeszłym roku prezesa. Nowego szefa zyskały m.in.: największy polski koncern zbrojeniowy Bumar, Centrala Farmaceutyczna Cefarm, Polski Cukier, Totalizator Sportowy, PKP PLK.
Andrzej Nartowski, prezes Polskiego Instytutu Dyrektorów, twierdzi, że stanowiska we władzach polskich...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta