Czy spółka zapłaci podatek od wypłaty dywidendy rzeczowej
Przekazanie wspólnikom nieruchomości w ramach podziału zysku powoduje obowiązek uiszczenia podatku po stronie spółki, analogiczny jak przy odpłatnym zbyciu. To dlatego, że wydany składnik majątkowy nie został uprzednio opodatkowany.
Tak stwierdziła Izba Skarbowa w Warszawie w interpretacji z 23 listopada 2012 r. (IPPB3/423-691/12-2/GJ).
W przedstawionym w interpretacji stanie faktycznym spółka, kierując się chęcią utrzymania płynności finansowej, zdecydowała się na wypłatę udziałowcom dywidendy w formie rzeczowej. W tym celu miała zostać podjęta stosowna uchwała. Spółka planowała przenieść na wspólników prawo własności nieruchomości stanowiącej składnik jej majątku trwałego. Wartość rynkowa nieruchomości, ustalona przez powołanego w tym celu rzeczoznawcę, odpowiadałaby kwocie części zobowiązania spółki z tytułu zysku przeznaczonego do podziału. Spółka zwróciła się z pytaniem, czy będzie miała obowiązek opodatkować wypłatę przedmiotowej dywidendy. Zdaniem spółki obowiązek podatkowy nie powstanie, gdyż dywidenda, zarówno pieniężna, jak i rzeczowa, nie generuje przychodu (nie powoduje przyrostu majątku).
Organ nie podzielił takiej argumentacji, stwierdzając, że wartość dywidendy rzeczowej powinna zostać opodatkowana, bowiem składniki majątkowe przekazane wspólnikowi na własność stanowią element majątku...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta