Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA

Złe wyniki pracy czy wyrzucenie z firmy nie odbiorą uprawnień urlopowych

18 stycznia 2013 | Prawo i praktyka | Grażyna Ordak

Czytelnicy pytają | Nawet tego, z kim został dyscyplinarnie rozwiązany stosunek zatrudnienia, nie można pozbawić należnych dni wypoczynku lub ekwiwalentu pieniężnego za jego brak w naturze.

- Rozwiązaliśmy z kierowcą umowę o pracę bez wypowiedzenia z jego winy 10 stycznia 2013 r., gdyż pracownik od początku roku nie zjawił się w pracy i nie usprawiedliwił swojej nieobecności. Wykorzystał cały urlop wypoczynkowy za 2012 r. Czy za styczeń przysługują mu dwa czy trzy dni urlopu, jeżeli nie był w tym miesiącu w pracy? Skoro już się rozstaliśmy, to czy należy mu wypłacić ekwiwalent finansowy za niewybrany wypoczynek za te dni? Czy w jego świadectwie podać, że wykorzystał urlop, czy wpisać, że wypłaciliśmy mu rekompensatę pieniężną za jego brak? – pyta czytelniczka.

Pracownikowi bezwzględnie należy się urlop wypoczynkowy za styczeń 2013 r. I nie ma znaczenia to, że szef już się z nim rozstał, bo ten nie pojawiał się w pracy. Skoro zatrudniony wszedł w kolejny rok kalendarzowy, to z pierwszym jego dniem miał prawo wybrać cały wypoczynek przysługujący mu na 12 miesięcy. To podstawowa zasada wynikająca z art. 152 k.p. Ponadto art. 161 k.p. nakazuje, aby pracodawca udzielił podwładnemu urlopu w tym roku...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA
Wydanie: 9439

Wydanie: 9439

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament