Podatnik nie musi się zgodzić z decyzją
Uprawnienia | Zdarza się, że przedsiębiorca nie przyjmuje ustaleń organu albo dokonanej oceny prawnej. Warto, aby do pisma, w którym zgłasza swoje zastrzeżenia do protokołu, dołączył dowody potwierdzające jego stanowisko.
Regina Drabik
∑ Po dokładnej analizie protokołu kontroli sporządzonego przez pracowników urzędu skarbowego stwierdziliśmy, że złożymy do niego zastrzeżenia, gdyż nie zgadzamy się pewnymi kwestiami zawartymi w tym protokole. Jakie są wymogi formalne takiego zastrzeżenia? – pyta czytelnik.
Odpowiadając na pytanie czytelnika należy najpierw zauważyć, że protokół kontroli powinien zostać podatnikowi prawidłowo doręczony, co oznacza, że musi zostać doręczony osobie uprawnionej. W dniu doręczenia protokołu kontroli postępowanie kontrolne zostaje zakończone.
Brak zgody
Istotnym uprawnieniem, z którego może skorzystać podatnik już po zakończeniu kontroli podatkowej, jest wniesienie zastrzeżeń (lub wyjaśnień) do protokołu kontroli. Często bowiem zdarza się, że podatnik po głębszej analizie takiego protokołu stwierdza, że nie zgadza się z poczynionymi przez organ podatkowy ustaleniami. Może zatem dojść do wniosku, że protokół kontroli podatkowej nie odzwierciedla rzeczywistego stanu faktycznego. Podatnik może się też nie zgadzać z dokonaną przez organ podatkowy oceną prawną. W takiej sytuacji może on, stosownie do art. 291 § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 roku ordynacja podatkowa (tekst jedn. DzU z 2012 r. poz. 749 ze zm.), w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia przedstawić zastrzeżenia lub wyjaśnienia, wskazując...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta