Koszty wyjazdu służbowego pracownika obciążają firmę
Dla podwładnego delegacje wiążą się z wydatkami, np. na dojazd, noclegi, przejazdy, wyżywienie itp.
Wysokość oraz warunki ustalania należności przysługujących pracownikom z racji podróży służbowych powinny określać przepisy wewnętrzne, tj. regulaminy wynagradzania lub układy zbiorowe pracy czy umowy o pracę, jeżeli pracodawca nie jest zobowiązany do tworzenia regulaminu wynagradzania w firmie. Jeżeli nie określił ich w tych dokumentach, to należy stosować rozporządzenie ministra pracy i polityki społecznej z 19 grudnia 2002 r. (DzU nr 23, poz. 1990 ze zm.) w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju, wydane na podstawie art. 775 k.p.
Jeżeli jednak pracodawcy regulują te zagadnienia w prawie wewnątrzzakładowym, nie wolno swobodnie określić kwot zwrotu. Nie mogą być one niższe od tych podanych w rozporządzeniu. Zgodnie z nim z tytułu podróży służbowej pracownikowi przysługuje zwrot kosztów:
∑ noclegów,
∑ dojazdów,
∑ innych udokumentowanych wydatków, określonych przez pracodawcę odpowiednio do uzasadnionych potrzeb.
Jak obliczyć
Oprócz tych należności pracownik powinien dostać diety, które służą pokryciu zwiększonych kosztów wyżywienia w czasie podróży. Należność z tej racji pracownik otrzymuje za cały okres podróży...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta