Nie każdy przelew dla kontrahenta jest zaliczką
VAT | Jeśli kwota zapłacona innej firmie nie jest związana z konkretną dostawą towarów lub wykonaniem ustalonej przez strony usługi, to nie podlega opodatkowaniu. Tak wynika z orzecznictwa.
Konrad Piłat
Organy podatkowe zgadzają się z tą zasadą (potwierdzoną przez orzecznictwo Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości >patrz ramka). Wciąż jednak zdarzają się spory, czy w danej sytuacji występuje związek wpłaty z konkretną dostawą lub usługą, czy też nie. Świadczą o tym spory sądowe przedsiębiorców z organami podatkowymi. Jednym z ostatnich wyroków w tej sprawie jest orzeczenie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie z 20 listopada 2012 r. (I SA/Rz 969/12).
Sprawa dotyczyła wniosku o interpretację. Spółka, która z nim wystąpiła, wskazała, że prowadzi działalność handlową (sprzedaż obuwia, odzieży i innych towarów) oraz jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem VAT. Od stałego kontrahenta otrzymuje wpłaty na rachunek bankowy, które nie dotyczą konkretnej dostawy towarów. Są one wpłacane na poczet przyszłych nieokreślonych dostaw. W chwili wpłat nie jest znana wielkość przyszłej dostawy. Kontrahent wpłaca pieniądze, ponieważ dysponuje środkami finansowymi, a spółka jest zainteresowana wcześniejszym otrzymaniem zapłaty. Aktualnie kontrahent nabywa jeden rodzaj towaru: różnego rodzaju obuwie. W przyszłości będzie kupował również odzież. Wpłaty rozliczane są z fakturami wystawianymi później za dostawy towarów – nie zdarzają się przypadki zwrotu pieniędzy.
Pytanie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta