Kredyt może być korzystniejszy niż leasing finansowy
Ponieważ należność za środek trwały nie jest przez korzystającego regulowana od razu w całości, tylko uiszczana co miesiąc w ramach poszczególnych rat, nie może on zaliczać na bieżąco całej amortyzacji w koszty
Regulacje obowiązujące od 1 stycznia 2013 r. mogą skutecznie zniechęcić podatników do zawierania umów leasingu finansowego. Od tej daty obowiązują bowiem przepisy ustawy z 16 listopada 2012 r. o redukcji niektórych obciążeń administracyjnych w gospodarce (DzU z 2012 r., poz. 1342).
Co mówią nowe przepisy
Zgodnie z nowymi przepisami, w przypadku zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów kwoty wynikającej z faktury czy rachunku (a jeżeli nie istniał obowiązek wystawienia faktury czy rachunku, to kwoty wynikającej z umowy albo innego dokumentu) i nieuregulowania tej kwoty w terminie 30 dni od daty upływu terminu płatności, podatnik jest zobowiązany do zmniejszenia kosztów uzyskania przychodów o kwotę wynikającą z tych dokumentów.
Ponadto, zgodnie z nowymi regulacjami, gdy termin płatności będzie dłuższy niż 60 dni, to wówczas podatnik musi dokonać zmniejszenia kosztów uzyskania przychodów z upływem 90 dni od daty zaliczenia tej kwoty do kosztów uzyskania przychodów, jeśli nie została ona uregulowana w tym terminie. W tym...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta