VAT: czy można złożyć wniosek o interpretację w cudzej sprawie
Konstrukcja podatku od wartości dodanej sprawia, że podatnik może występować z pytaniami do organu także o sytuację prawnopodatkową kontrahenta, wystawiającego mu faktury z wyszczególnionym podatkiem naliczonym
Tak orzekł NSA w wyroku z 8 stycznia 2013 r. (I FSK 1572/12).
Organ podatkowy odmówił wszczęcia postępowania w sprawie wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie VAT w części, w jakiej w jego ocenie wnioskodawca wystąpił z pytaniami nie we własnej sprawie. Jedno z pytań dotyczyło tego, czy zakup przez podatnika w ramach cross-financingu środków trwałych i wyposażenia, dla celów realizacji określonego projektu powinien korzystać ze zwolnienia z VAT.
Organ podatkowy odmówił wydania interpretacji w zakresie tego pytania, uznając, że dotyczyło ono kontrahenta wnioskodawcy (wnioskodawca nie był więc podmiotem zainteresowanym w rozumieniu przepisów ordynacji podatkowej).
Spółka zaskarżyła postanowienie organu wskazując, że na jego prawnopodatkową sytuację ma wpływ tak podatek należy, jak i naliczony. W związku z tym sytuacja jego kontrahenta ma zupełnie bezpośrednie przełożenie na jego obciążenia podatkowe.
Sąd I instancji oddalił skargę, odwołując się do postanowienia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta