Mniej zasiłku dla pracującej na macierzyńskim
Czasowa obniżka etatu wpływa na wysokość chorobówki niedysponowanej podwładnej łączącej zadania zawodowe z dodatkową opieką nad dzieckem
W czasie ekstraurlopu macierzyńskiego można wrócić do obowiązków pracowniczych w okrojonym wymiarze. Za pozostałą część etatu rodzic ma prawo do proporcjonalnie zmniejszonego zasiłku rodzicielskiego. Pisaliśmy o tym w artykule „Na podstawowym rodzicielskim nie można wrócić do firmy na część etatu" (PiP z 23 stycznia 2013 r.). Pozwala na to art. 1821 § 4 k.p.
Przebywającemu na dodatkowym urlopie macierzyńskim wolno łączyć korzystanie z niego z wykonywaniem zadań u pracodawcy udzielającego urlopu w wymiarze nie wyższym niż połowa pełnego wymiaru czasy pracy. Jeśli rodzic tak zdecyduje, na pozostałą część dotychczasowego czasu pracy szef daje mu urlop macierzyński.
Dwa tytuły
W okresie częściowej, etatowej aktywności matka ma dwa tytuły do ubezpieczeń społecznych – umowę o pracę i zasiłek macierzyński. Oba są obowiązkowe. Z obu trzeba odprowadzać składki emerytalno-rentowe, zaś z etatu dodatkowo chorobową, wypadkową i zdrowotną.
Jeśli w tym czasie pracownica zachoruje, to będzie miała prawo do zasiłku rodzicielskiego z macierzyńskiego i zasiłku chorobowego z pozostałej „aktywnej" części etatu. Ale taki cząstkowy powrót do zadań wpłynie także na podstawę zasiłkową. Trzeba ją ustalić...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta