Trzy pensje lub pełna szkoda z utraconymi korzyściami
Pracownicy nie mogą liczyć na pobłażliwość szefa, gdy coś zmajstrują w firmie. Niewykluczone, że stratę w zakładowym mieniu pokryją nawet w całości
Kodeks pracy wyróżnia odpowiedzialność materialną na zasadach ogólnych (art. 114-122 k.p.) oraz tę za mienie powierzone (art. 124-127). Ta pierwsza zaczyna obowiązywać każdego z chwilą uzyskania statusu pracownika, tj. wraz z podpisaniem umowy o pracę. Aby pociągnąć do takiej odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną pracodawcy, muszą wystąpić wszystkie przesłanki:
- bezprawne zachowanie pracownika polegające na niewykonaniu lub nienależytym wykonaniu obowiązków pracowniczych,
- wina pracownika – umyślna lub nieumyślna,
- szkoda wyrządzona pracodawcy,
- związek przyczynowy między bezprawnym działaniem a wyrządzoną szkodą.
Jak rozróżnić winę
Kodeks pracy uzależnia wysokość rekompensaty za wyrządzoną szkodę od tego, czy powstała ona z winy umyślnej, czy nieumyślnej. Z tą ostatnią mamy do czynienia wtedy, gdy nie mając zamiaru wyrządzenia szkody, pracownik dopuszcza się jej wskutek tego, że nie dochował należytej ostrożności, choć przewidywał lub mógł przewidzieć możliwość jej wystąpienia.
Przykład
Pan Michał szedł korytarzem w pracy i niósł duże pudło z dokumentami. W recepcji karton wypadł mu z rąk, uszkodził monitor i aparat telefoniczny stojące na biurku. Wiedząc, że pudło z zawartością jest ciężkie, pracownik powinien przewieźć dokumenty wózkiem lub rozłożyć
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta