Tylko debiutującym na etacie można dać urlop na część dniówki
Po miesiącu zatrudnienia urlop osoby w pierwszym roku pracy zaangażowanej na cały etat w podstawowym systemie wynosi 1,66667 dnia. Czy pozostającą końcówkę pracownik może wykorzystać w godzinach, np. tylko pięć godzin, bo wcześniej weźmie jeden dzień? Czy nie kłóci się to z zasadą, że urlopu udziela się w dniach i nie można go dać na pół dnia?
Nie. U takiego pracownika to sytuacja szczególna i przewiduje ją art. 1542 § 4 k.p.
Ma rację jednak czytelniczka, że co do zasady szef udziela urlopu wypoczynkowego na dni, które dla podwładnego są dniami pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem pracy w wymiarze godzinowym, odpowiadającym dobowemu wymiarowi pracy w danym dniu. Przesądza o tym art. 1542 k.p.
A jeden dzień urlopu – udzielany zgodnie z tym przepisem – co do zasady odpowiada ośmiu godzinom pracy. Stosowanie godzinowego rozliczania wakacji nie oznacza natomiast, że podwładny może wnioskować o nie np. na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta