Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak ułożyć zadania w przerywanym czasie pracy

28 stycznia 2013 | Prawo i praktyka | Łukasz Prasołek
Przykład 1
źródło: Rzeczpospolita
Przykład 1

U kierowców czy aktorów nawet pięciogodzinna przerwa w ciągu dnia może rozdzielać dwa okresy świadczenia obowiązków zawodowych. Taki sposób ustawienia dniówki wymaga jednak wcześniejszego planowania

Przerywany czas pracy sprawdza się, gdy z przyczyn technologicznych bądź organizacyjnych pracę wykonuje się na dwie tury w ciągu jednej dniówki. Pomiędzy nimi występuje przerwa, która choć nie jest wliczana do czasu pracy, w większości przypadków wymusza konieczność przyznania pracownikowi częściowego wynagrodzenia. Dla pracodawcy jest to korzystne. Gdyby bowiem nie mógł wyłączyć przerwy, musiałby płacić za cały okres od rozpoczęcia do zakończenia pracy. To zaś spowodowałoby przekroczenie normy lub przedłużonego dobowego wymiaru czasu pracy.

Co wynika z kodeksu

Największą wadą systemu przerywanego, uregulowanego w art. 139 k.p., jest wynikający z § 3 tego przepisu obowiązek wprowadzenia go w układzie zbiorowym pracy (uzp). Jedyny wyjątek od tej zasady wystąpi u pracodawców będących osobami fizycznymi, prowadzącymi działalność w zakresie rolnictwa lub hodowli. Ta grupa może wprowadzić przerywany czas pracy w umowch o pracę zawieranych z pracownikami. I to pod warunkiem, że nie działają u nich związki zawodowe.

Tak surowa regulacja powoduje, że mimo niewątpliwych zalet, system przerywany nie upowszechnił się na większą skalę. Pracodawcy odchodzą bowiem od zawartych w przeszłości układów zbiorowych, a młodsze firmy, które nie są związane postanowieniami zuzp, robią wszystko, aby udaremnić próby wprowadzenia takich regulacji na potrzeby...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9447

Wydanie: 9447

Spis treści

Życie Warszawy

Zamów abonament