Jednoosobowy przedsiębiorca na pełnej księgowości
Pierwszą rzeczą, jaką właściciele firm przechodzący na księgi rachunkowe powinni zrobić, jest spisanie i wycena wszystkich związanych z prowadzonym biznesem składników majątku oraz zobowiązań
Większość prowadzących jednoosobowe firmy przedsiębiorców stosuje uproszczone ewidencje podatkowe, jakimi są podatkowa księga przychodów i rozchodów albo ewidencja przychodów przy opodatkowaniu ryczałtem ewidencjonowanym. Bywają jednak jednoosobowe firmy na tyle duże, by podlegać obowiązkowi prowadzenia pełnych ksiąg rachunkowych w rozumieniu ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości (tekst jedn. DzU z 2009 r. nr 152, poz. 1223 ze zm.; dalej: uor).
Niniejszy artykuł poświęcony jest zagadnieniu kapitału własnego w takich jednoosobowych firmach. Wskazano w nim, co powinna odzwierciedlać wykazywana w bilansie kwota tego kapitału, a także jakie operacje gospodarcze i w jakich okolicznościach wpływają na jego wysokość. Podpowiada, jak praktycznie zorganizować ewidencję operacji gospodarczych zachodzących na styku firma – właściciel. Wskazówki te będą przydatne tak dla firm, które pełną księgowość już prowadzą, jak i dla tych przedsiębiorców, dla których początek bieżącego roku oznacza – jak to się zazwyczaj potocznie określa – „przejście na pełne księgi".
Ustalenie kapitału własnego
Limit przychodów netto ze sprzedaży towarów, produktów i operacji finansowych za 2012 rok, którego osiągnięcie zobowiązuje osoby fizyczne (a także spółki cywilne, jawne i partnerskie takich osób) do zaprowadzenia od...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta