Samorządy czeka katastrofa
Bez działań, problemy narosłe w miastach i gminach doprowadzą do trwałej degeneracji i nieodwracalnej wadliwości systemu samorządowego.
Taką tezę stawia raport o stanie samorządności terytorialnej w Polsce „Narastające dysfunkcje, zasadnicze dylematy, konieczne działania" przygotowany przez Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie.
„Pilnie potrzebna jest poważna dyskusja nad polskim modelem samorządności terytorialnej. Także zasadnicza refleksja nad jego zmianą. W przeciwnym razie rozpoznane i przedstawione w raporcie dysfunkcje będą się pogłębiać, prowadząc do trwałej degeneracji i nieodwracalnej wadliwości systemu samorządowego. Tego później nie da się naprawić. A jeśli nawet, to ponosząc niezwykle wysokie koszty" – czytamy w raporcie. – Samorząd terytorialny jest istotnym filarem Rzeczypospolitej, mówimy o największym inwestorze, największym pracodawcy, znaczącym właścicielu i wreszcie znaczącym świadczeniodawcy oraz o największej instytucji obywatelskiej – podkreśla prof. Jerzy Hausner, współautor raportu. – Ale przy bardzo wielu pozytywnych cechach, które dostrzegamy i na które w raporcie wskazujemy, nasza opinia jest taka, że samorząd rozwija się dysfunkcyjnie. Mamy do czynienia z sytuacją, w której obecny model wyczerpał możliwość efektywnego wykorzystania swoich zasobów, ogranicza przyszłe możliwości rozwoju. Nie wypełnia założonych funkcji. Potrzebna jest korekta, bo dalsze rozwijanie się tych dysfunkcji doprowadzi do degeneracji, do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta