Strażnicy stabilności cen mają teraz nowe zadania
Globalny kryzys sprowokował debatę na temat celów banków centralnych. Wielu ekonomistów uważa, że ograniczanie się do dbania o stabilność cen to zbyt mała rola dla tych instytucji.
Podstawowym celem działalności Narodowego Banku Polskiego jest utrzymanie stabilnego poziomu cen – zapisano w ustawie o NBP. Od kilkunastu lat dbanie o stabilność cenową to zresztą jedno z głównych zadań wielu banków centralnych na świecie, choć nie jedyne.
Kryzys postawił jednak przed władzami pieniężnymi nowe wyzwania. I sprowokował w kręgach akademickich debatę, czy rola banków centralnych nie była dotąd zbyt wąsko określona. Niektóre wnioski już są wprowadzane w życie.
Zmiany po kryzysach
Rewolucje w funkcjonowaniu banków centralnych i w przeszłości bywały wymuszane przez kryzysy. W czasach gdy obowiązywał system walutowy z Bretton Woods, banki centralne dbały głównie o utrzymanie sztywnego kursu swoich walut wobec dolara amerykańskiego, który był wymienialny na złoto. System ten upadł na początku lat 70.
To oraz stagflacja (niskie tempo wzrostu gospodarczego połączone z wysoką inflacją) skłoniło niektóre banki do zmiany celów. Niektóre z nich, np. niemiecki Bundesbank, zdecydowały się na kontrolowanie przyrostu ilości pieniądza, co okazało się skuteczne w dławieniu inflacji w tamtym okresie. Podejście to do dziś zresztą znajduje pewne odzwierciedlenie w strategii Europejskiego Banku Centralnego odwołującego się do tradycji Bundesbanku.
Wiele innych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta