Cash flow zmorą księgowych
Jednostki podlegające obowiązkowi badania przez biegłego rewidenta sporządzają rachunek przepływów obligatoryjnie. Pozostałe firmy także powinny rozważyć jego przygotowanie, gdyż dostarcza on cennych informacji na temat płynności finansowej.
Sporządzanie rachunku przepływów pieniężnych, zwanego cash flow, jest ciągle kwestią skomplikowaną, mimo tego, że na rynku znajduje się wiele poradników na ten temat. Niestety nie rozwiązują one problemu do końca i dział księgowości ma liczne wątpliwości w trakcie jego przygotowywania. Nierzadko pojawiające się pytania spędzają sen z powiek księgowym. Trudność sporządzenia cash flow wynika z tego, że osoba, która to robi, powinna posiadać dogłębną wiedzę na temat jednostki i operacji, które zaszły w ciągu roku. Niewiedza na temat zdarzeń zachodzących w firmie powoduje, że cash flow się „nie uzgadnia". Ponadto czyha tu wiele kruczków, o których należy pamiętać.
Kto musi
Jednostki podlegające obowiązkowi badania zgodnie z ustawą o rachunkowości (dalej: uor) zobligowane są do sporządzania rachunku przepływów pieniężnych (dalej: rachunek). Zasady jego sporządzania reguluje Krajowy Standard Rachunkowości nr 1 „Rachunek przepływów pieniężnych". Jeżeli jednostka sporządza sprawozdanie zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Rachunkowości (MSR) to sporządzanie rachunku jest zawsze obligatoryjne, a sposób jego sporządzania reguluje MSR nr 7 „Sprawozdanie z przepływów pieniężnych".
Podział na trzy grupy
Niezależnie od metody sporządzania, w rachunku wykazujemy przepływy z dzia- łalności...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta