Jak rozwiązywać spory menedżerskie
Członek zarządu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością może być umocowany przez zgromadzenie wspólników do zawarcia umowy o pracę z innym członkiem zarządu
Zasadą jest, że w umowie albo sporze między spółką z ograniczoną odpowiedzialnością a aktualnym (nie byłym) członkiem jej zarządu, kuratorem, czy likwidatorem, podmiot reprezentuje rada nadzorcza bądź, gdy nie ustanowiono tego organu, pełnomocnik powołany uchwałą zgromadzenia wspólników. Najczęściej taka uchwała podejmowana jest ad hoc, tj. już po zaistnieniu określonego konfliktu czy konieczności zawarcia danego kontraktu.
Rzadziej taki pełnomocnik powoływany jest na stałe, w celu występowania w imieniu spółki w przypadku wystąpienia potencjalnych antagonizmów bądź zawiązywania wszelkich umów >patrz przykład 2. Wyeksponować należy, iż w/w reprezentant uprawniony jest wyłącznie do działania w omawianej kategorii spraw (tj. do zawiązywania kontraktów albo występowania w sporach między podmiotami wyliczonymi w art. 210 § 1 k.s.h.). Pozostałe czynności prawne pozostają poza zakresem jego umocowania.
Nie ma jednak przeszkód, aby w zależności od wagi problemu, ustanowić większą liczbę pełnomocników >patrz przykład 4. Gdy zaś obok reprezentanta powołanego przez udziałowców, działa także rada nadzorcza, umowa spółki albo uchwała wspólników powinna rozstrzygnąć, komu przysługuje prymat w realizacji wymienionych czynności. Dopuszczalne jest np. przyjęcie, że pełnomocnik zawiera umowy, a rada uczestniczy w kwestiach spornych....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta