Następne wakacje na ogólnych zasadach
O nabyciu prawa do kolejnego urlopu decyduje pozostawanie w zatrudnieniu w roku następującym po roku, w którym pracownik podjął pracę po raz pierwszy
Zatrudniony, który raz nabył prawo do kolejnego urlopu, nabywa go w każdym następnym roku kalendarzowym, o ile oczywiście pozostaje w zatrudnieniu. Zasada ta wynika z § 2 art. 153 kodeksu pracy.
Nowa pula 1 stycznia
Pracownik, który pozostaje w zatrudnieniu 1 stycznia danego roku, nabywa w tym dniu prawo do kolejnego urlopu wypoczynkowego w pełnym wymiarze, jaki mu przysługuje z racji stażu pracy oraz okresów nauki zaliczanych do stażu urlopowego (patrz ramka J5). Pracownik ma prawo od początku roku kalendarzowego urlop ten wykorzystać w przysługującym mu pełnym, całorocznym wymiarze.
PRZYKŁAD:
Pan Roman w październiku 2012 r. podpisał swoją pierwszą umowę o pracę. Angaż trwał trzy miesiące. Ponieważ pracownik się sprawdził, szef zaproponował mu dalszą współpracę – podpisali roczną umowę o pracę – od 1 stycznia do 31 grudnia 2013 r.
Pan Roman w pierwszym dniu rocznej umowy – czyli 1 stycznia 2013 r. – nabył prawo do kolejnego urlopu w wymiarze 20 dni. W lutym złożył wniosek urlopowy, w którym prosił szefa o udzielenie mu całego urlopu. Po wykorzystaniu wolnego pracownik wystąpił o rozwiązanie umowy o pracę w trybie porozumienia stron z dniem 30 kwietnia.
Pracodawca przychylił się do tej prośby i stosunek pracy rozwiązał w uzgodnionym terminie. Pan Roman, mimo że nie
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta