Sześć miesięcy na uzyskanie zasiłku
Przedsiębiorca nie dostanie świadczenia z ubezpieczenia wypadkowego, jeśli jego zadłużenie składkowe przekroczy 6,60 zł. Jego uregulowanie mu nie pomoże, gdy nastąpi to po upływie okresu przedawnienia
Osoby prowadzące pozarolniczą działalność w rozumieniu przepisów ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych podlegają obowiązkowo ubezpieczeniu wypadkowemu. W razie wystąpienia wypadku przy pracy lub choroby zawodowej i utraty z tego powodu zdrowia przysługują im świadczenia krótkoterminowe, tj. zasiłek chorobowy lub świadczenie rehabilitacyjne.
- Od ponad 15 lat prowadzę firmę handlową. Z tytułu tej działalności nie przystąpiłem do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego. 26 czerwca 2012 r. uległem wypadkowi podczas pracy w firmie, co ZUS uznał w karcie wypadku. Ponieważ mam zaległość w opłacaniu składek, ZUS odmówił mi prawa do zasiłku chorobowego. Na zwolnieniu lekarskim w związku z wypadkiem jestem od 26 czerwca 2012 r. do 19 października 2012 r., od 7 listopada do 24 grudnia 2012 r. oraz od 22 stycznia do 20 lutego 2013 r. 30 stycznia br. ostatecznie uregulowałem całość zadłużenia wobec ZUS. Czy jeszcze w tej chwili mogę liczyć na wypłacenie całego zasiłku chorobowego? Jak długo mogę korzystać z tego świadczenia? – pyta czytelnik.
Osoby prowadzące działalność pozarolniczą oraz osoby z nimi współpracujące, są z tego tytułu objęte obowiązkowo ubezpieczeniem wypadkowym. Tym samym znajdują się w gronie osób uprawnionych – zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 1 i 2 ustawy z 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta