Terminowe zajęcie na krótki czas
Podstawą stosunków pracy są dzisiaj umowy na czas określony. Choć przepisy wyraźnie tego nie mówią, wykluczone jest ich zawieranie na bardzo długi czas
Kodeks pracy do umów o charakterze czasowym zalicza umowy: na okres próbny, na czas określony, na czas wykonania określonej pracy oraz na zastępstwo. Z punktu widzenia pracownika umowa na czas określony jest najlepsza ze wszystkich dostępnych umów czasowych.
Wady i zalety
Umowy terminowe są preferowane przez pracodawców. Cenią oni możliwość ich szybkiego rozwiązania (jeśli przewidzieli to w umowie) i ograniczone możliwości odwołania się pracownika od ich wypowiedzenia. Zaletą z punktu widzenia szefa jest także brak obowiązku uzasadniania wymówienia.
Wadą z perspektywy pracownika oczywiście jest to, że czasowa umowa gwarantuje mniejszą stabilizację zatrudnienia niż w przypadku umów bezterminowych. Niestety, podwładny ma ograniczoną możliwość zakwestionowania wypowiedzenia umowy terminowej – jedynie do uchybień pracodawcy natury formalnej.
Z tytułu niezgodnego z prawem rozwiązania takiej umowy poszkodowany czasowy etatowiec może ubiegać się jedynie o odszkodowanie. Wobec braku obowiązku wskazywania przyczyny wypowiedzenia umowy terminowej przez szefa to...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta