Klimatyczny zakręt UE
Spadek cen pozwoleń na emisję może wywrócić politykę ekologiczną.
Flagowy europejski projekt redukcji emisji gazów cieplarnianych stoi w obliczu fundamentalnego zagrożenia. Cena pozwoleń na emisję spadła radykalnie, co zmniejsza determinację przemysłu by truć mniej i zmusza decydentów do podjęcia decyzji, czy ważniejsze są długoterminowe priorytety ekologiczne, czy bieżące problemy gospodarcze.
Głos znad Wisły
Koszty emisji dwutlenku węgla oscylują obecnie wokół pięciu euro za tonę – to o jedną trzecią mniej niż było 18 miesięcy temu. Koncerny energetyczne w Czechach, Niemczech i Polsce zastanawiają się więc, czy w tej sytuacji warto wycofywać się z elektrowni opalanych węglem.
We wtorek komisja Parlamentu Europejskiego ds. ekologii ma głosować nad propozycją, która pozwoli Unii Europejskiej opóźnić wypuszczenie na rynek 900 mln pozwoleń na emisję w ciągu pięciu lat. Ma to zatrzymać dalszy spadek cen pozwoleń, a wręcz doprowadzić do ich wzrostu.
Upadek rynku handlu emisjami zanieczyszczeń (ETS), który miał zniechęcać do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta