Komu służy pakt fiskalny
Pakt, wzmacniając nadzór i dyscyplinę wydatków publicznych, będzie chronić obywateli przed lekkomyślnymi politykami, dla których interes partyjny jest ważniejszy od interesu narodowego – zauważa doktor nauk ekonomicznych z Uniwersytetu Gdańskiego.
Przed nami sejmowa debata o pakcie fiskalnym – zaplanowano ją na dzisiejszy dzień. Na naszych polityków możemy liczyć, znowu urządzą nam zapewne pokaz populizmu i niekompetencji. Nie spodziewajmy się merytorycznej dyskusji.
Debata rozgrywać się będzie w sferze emocji, a pakt będzie tylko tłem tego sporu. Politycy nie zdają sobie sprawy z jego nadzwyczajnego znaczenia dla ekonomicznego interesu narodowego. Porozumienie wydaje się dziś niemożliwe, a ceną, jaką zapłacą Polacy w przyszłości, może być istotna utrata ich dobrobytu i narastanie napięć społecznych.
Co to jest pakt
Pakt jest porozumieniem pomiędzy 25 państwami UE, wzmacniającym dyscyplinę i nadzór nad krajowymi politykami fiskalnymi. Pakt jest podstawą dla zapewnienia ogólnej stabilności w poszczególnych gospodarkach i całej Unii. Pakt wprowadza „zasadę zrównoważonego budżetu" jako rodzaj makroekonomicznej kotwicy, zapewniającej trwały, stabilny i zrównoważony wzrost gospodarczy.
Ograniczenia fiskalne nie są czymś nowym w europejskim systemie zarządzania gospodarczego. Pakt stabilności i wzrostu (1997) stanowił już dopuszczalne granice deficytu i długu publicznego, jednak postanowienia paktu były wielokrotnie, bez konsekwencji, łamane. Unia Europejska nie posiadała odpowiednich instrumentów do skutecznego egzekwowania postanowień, czego skutkiem była lekkomyślna polityka...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta