Od 1 kwietnia zmiany w transakcjach łańcuchowych
O przyporządkowaniu wysyłki lub transportu towarów do danej dostawy decydują zasady ustalone przez strony. Dla celów dowodowych, przedsiębiorcy powinni jednak mieć stosowną dokumentację
Część zmian do ustawy o VAT wejdzie w życie już 1 kwietnia. Jedna z nich dotyczy zasad opodatkowania transakcji łańcuchowych.
Transakcje łańcuchowe to transakcje, w których ten sam towar jest przedmiotem kolejnych dostaw pomiędzy kilkoma przedsiębiorcami, lecz jest przemieszczany bezpośrednio od pierwszego sprzedawcy w łańcuchu do ostatniego nabywcy.
Po zmianie art. 22 ust. 2 ustawy o VAT, która wejdzie w życie za niecałe półtora miesiąca, przedsiębiorca uczestniczący w transakcji łańcuchowej nie będzie musiał udowadniać, że wysyłkę lub transport towaru należy przyporządkować jego dostawie.
Obecnie przepis ten jest jednym z najmniej zrozumiałych przepisów ustawy o VAT. Nowelizację należy więc ocenić pozytywnie. Szkoda jednak, że ustawodawca, zmieniając jego brzmienie, nie pokusił się o przeformułowanie całej jego treści, tak aby był zrozumiały dla wszystkich, a nie tylko dla fachowców.
W niniejszym artykule zostanie wskazane, jak jest obecnie i jakie zmiany czekają przedsiębiorców uczestniczących w transakcjach łańcuchowych od 1 kwietnia. >patrz ramka.
Co mówią obecne i zmienione przepisy
W przypadku transakcji łańcuchowych, art. 22 ust. 2 ustawy o VAT nakazuje przyporządkować wysyłkę lub transport towaru tylko jednej dostawie. Jeżeli przy tym towar jest wysyłany lub transportowany przez nabywcę,
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta