Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Bez odcisków palców przy drzwiach do firmy

19 lutego 2013 | Prawo i praktyka | Justyna Metelska

Wykorzystywanie danych biometrycznych w celu rejestrowania czasu pracy zatrudnionych to ich przetwarzanie nieadekwatne do celu. W związku z tym również nielegalne.

Dane biometryczne w coraz szerszym zakresie zaczynają służyć identyfikacji osób. Niepokój budzi ich wykorzystywanie w miejscu pracy. Zwłaszcza, że kodeks pracy nie zawiera w tym zakresie żadnych regulacji.

Przykładem powszechnego wykorzystywania danych biometrycznych są nowe dokumenty paszportowe. Celem ich wprowadzenia było m.in. ograniczenie przestępstw związanych z fałszerstwem dokumentów.

W związku z dostosowaniem polskich przepisów do wymogów unijnego rozporządzenia, w paszportach wydawanych od końca czerwca 2009 r. umieszcza się dane biometryczne polskich obywateli. Zawarta w ustawie z 13 lipca 2006 r. o dokumentach paszportowych (DzU nr 143, poz. 1027 ze zm.) definicja danych biometrycznych obejmuje wizerunek twarzy i odciski palców umieszczane w paszportach w formie elektronicznej. Ustawa wprost legitymizuje przetwarzanie tych danych osobowych.

Pojawia się pytanie – w jakim zakresie i w jakich celach można legalnie wykorzystywać dane biometryczne w środowisku pracy?

Rejestr wejść i wyjść

Nie każdy cel uzasadnia przetwarzanie danych biometrycznych, nawet jeżeli ich „właściciel" wyrazi na to zgodę. W związku z technicznymi możliwościami wykorzystywania przetworzonych do postaci cyfrowej informacji o charakterystycznych punktach linii papilarnych palców pracowników do rejestracji czasu pracy, na gruncie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9466

Wydanie: 9466

Spis treści
Zamów abonament