Macierzyństwo zatrudnionej daje przywileje
Zwolnienia na badania, zajęcia maksymalnie osiem godzin dziennie, w tym cztery przy komputerze, a także zakaz pracy nocnej czy nadliczbowej – to niektóre uprawnienia przyszłej mamy na etacie
Kodeks pracy gwarantuje pracownicom szeroką ochronę związaną z ich macierzyństwem. Jednak aby mogły w pełni z nich korzystać, powinny przedłożyć pracodawcy zaświadczenie lekarskie stwierdzające ciążę.
Co w dokumencie
Zaświadczenie to nie musi odpowiadać żadnym szczególnym wymaganiom formalnym, byleby tylko wydane zostało przez lekarza i stwierdzało, że pracownica jest w ciąży. Nie jest więc wcale powiedziane, że musi być to lekarz ginekolog, równie dobrze może być to nawet lekarz rodzinny czy internista. Ważne jest jednak, by każde zaświadczenie lekarskie zawierało niezbędne elementy:
- datę i miejsce wystawienia zaświadczenia,
- pieczątkę kliniki/lekarza potwierdzającego stan ciąży,
- imię i nazwisko ciężarnej,
- adres zameldowania ciężarnej,
- stopień zaawansowania ciąży w dniu wystawienia zaświadczenia (opisany w tygodniach ciąży),
- przewidywany termin porodu,
- cel wystawienia zaświadczenia,
- pieczątka i podpis lekarza wystawiającego zaświadczenie.
Nic na siłę
Pamiętać trzeba, że zawiadomienie pracodawcy o ciąży jest prawem pracownicy, ale nie jej obowiązkiem. Zatrudniona może przekazać taką informację pracodawcy w dowolnie wybranym momencie. Szef zaś nie może wyciągnąć jakichkolwiek konsekwencji w związku z niewyjawieniem przez nią faktu ciąży.
Jednak...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta