Dane kandydatów do pracy po naborze trzeba usunąć
Po zakończonej rekrutacji informacje o osobach niezatrudnionych należy im odesłać lub zniszczyć
W rozumieniu ustawy z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (tekst jedn. DzU z 2002 r. nr 101, poz. 926 ze zm., dalej ustawa) za dane osobowe uważa się wszelkie informacje dotyczące zidentyfikowanej lub możliwej do zidentyfikowania osoby fizycznej.
Osobą możliwą do zidentyfikowania jest taka, której tożsamość zdołamy określić bezpośrednio lub pośrednio, w szczególności przez powołanie się na numer identyfikacyjny albo jeden lub kilka specyficznych czynników określających jej cechy fizyczne, fizjologiczne, umysłowe, ekonomiczne, kulturowe lub społeczne.
Ustawodawca podzielił dane osobowe na zwykłe, do których zalicza się np. adres zameldowania, datę i miejsce urodzenia czy numer dowodu oraz sensytywne tj. pochodzenie rasowe lub etniczne, poglądy polityczne, przynależność wyznaniową, partyjną lub związkową czy dane o stanie zdrowia, kodzie genetycznym, nałogach lub życiu seksualnym. Te wszystkie dane osobowe objęte są ochroną, a przetwarzać je wolno jedynie po spełnieniu określonych warunków.
Ze szczególną uwagą
Jako administrator danych pracodawca powinien dołożyć szczególnej staranności, aby chronić interesy osób, których dane dotyczą. W szczególności musi zapewnić, aby były one przetwarzane zgodnie z prawem oraz zbierane dla oznaczonych, zgodnych z prawem celów i nie wolno ich poddawać dalszemu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta