Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jakie są konsekwencje zmiany korzystającego

15 kwietnia 2013 | Prawo i praktyka | Joanna Pokryszka
Anna  Wrześniewska doradca podatkowy, starszy konsultant  w Deloitte Doradztwo Podatkowe sp. z o.o.  (biuro w Warszawie)
źródło: Rzeczpospolita
Anna Wrześniewska doradca podatkowy, starszy konsultant w Deloitte Doradztwo Podatkowe sp. z o.o. (biuro w Warszawie)

W przypadku zmiany strony umowy leasingu, w stanie prawnym obowiązującym do końca ubiegłego roku, należało na dzień cesji od nowa badać, czy kontrakt spełnia warunki umożliwiające zaliczenie opłat leasingowych do kosztów podatkowych w pełnej wysokości

Tak orzekł WSA we Wrocławiu w wyroku z 27 marca 2013 r. (I SA/Wr 141/13).

Z wnioskiem o interpretację podatkową zwróciła się spółka, która w ramach swojej działalności bankowej zawiera umowy leasingu operacyjnego jako podmiot finansujący. W trakcie trwania tych umów zdarza się, że następuje zmiana podmiotowa po stronie korzystającego. W konsekwencji, w wielu sytuacjach niemożliwe staje się w momencie cesji umowy ponowne spełnienie przez daną umowę warunków niezbędnych do uznania jej za podatkową, umowę leasingu.

Zdaniem podatnika uregulowania art. 17b ustawy o CIT mają jedynie charakter przedmiotowy, w związku z czym cesja umowy, zgodnie z przepisami kodeksu cywilnego, nie wywołuje żadnych konsekwencji prawno-podatkowych. Z takim stanowiskiem nie zgodził się organ podatkowy, wskazując, że w przypadku zmiany podmiotowej każdorazowo należy badać, czy dana umowa nadal spełnia wymogi zawarte w art. 17b ust. 1 ustawy o CIT. Spółka nie zgodziła się z tym rozstrzygnięciem i wniosła skargę do WSA we Wrocławiu.

Podniosła, że organ podatkowy dokonał...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9512

Wydanie: 9512

Spis treści
Zamów abonament