Ostrożnie z funduszem rehabilitacji
Jeśli pracodawca źle wyda pieniądze zgromadzone na koncie funduszu na rehabilitację niepełnosprawnych, nie tylko musi oddać tę kwotę, ale zapłacić 30 proc. jej wartości jako karę
Posiadanie funduszu rehabilitacji to dla pracodawcy nie tylko przywilej, ale i obowiązki. Za ich nieprzestrzeganie grozi firmie kara finansowa. A obowiązków tych wcale nie jest mało.
Podstawową powinnością przedsiębiorcy korzystającego z dobrodziejstw zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych (zfron) jest wydatkowanie środków na nim zgromadzonych zgodnie z przepisami.
Zakreślony cel
Jak wynika z art. 33 ust. 4 ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (tekst jedn. DzU z 2011 r. nr 127, poz. 721 ze zm., dalej ustawa o rehabilitacji), środki tego funduszu przeznacza się na finansowanie rehabilitacji zawodowej, społecznej i leczniczej, w tym na indywidualne programy rehabilitacji osób niepełnosprawnych opracowywane przez powołane przez pracodawców komisje rehabilitacyjne oraz ubezpieczenie osób niepełnosprawnych, zgodnie z zakładowym regulaminem wykorzystania tych środków. Obowiązek ten dotyczy zarówno zakładów pracy chronionej, jak i pracodawców, którzy utracili status, ale na podstawie art. 33 ust. 7b ustawy o rehabilitacji zachowali fundusz rehabilitacji.
Pełny zwrot
Stosownie do art. 33 ust. 4a...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta