Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nie dostał trzynastki, choć miał do niej prawo

15 kwietnia 2013 | Prawo i praktyka | Małgorzata Terlikowska

Na dodatkowe wynagrodzenie roczne nie ma co liczyć pracownik, który zalega z alimentami. Z tej kwoty szefowi wolno wyegzekwować odpowiednie należności

- Pracownik budżetowki nie dostał dodatkowego wynagrodzenia rocznego, czyli „trzynastki", mimo że ma umowę na czas nieokreślony i u tego samego pracodawcy pracuje od 2000 r., a w 2012 r. nie miał żadnej nieusprawiedliwionej nieobecności ani innych okoliczności powodujących odmowę wypłaty tych pieniędzy, np. karę dyscyplinarną. Czy są sytuacje, w których pracownik, mimo należnej mu trzynastki, może jej nie otrzymać lub dostać ją niższą? – pyta czytelnik.

TAK

Z wynagrodzenia pracownika można dokonywać tzw. potrącenia. Potrącenia to uprawnienie pracodawcy do zgodnego z prawem pomniejszenia należnego podwładnemu w miesiącu wynagrodzenia.

W myśl kodeksu pracy z wynagrodzenia po odliczeniu składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne oraz zaliczek na podatek dochodowy wolno dokonać potrąceń, ale tylko na należności wskazane w kodeksie pracy.

Jakie zasady

Chodzi o:

- sumy egzekwowane na mocy tytułów...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9512

Wydanie: 9512

Spis treści
Zamów abonament